Menu Zamknij

Jak przygotować się na warsztaty?

Zanim weźmiesz udział w warsztatach, przeczytaj o tym jak się rzetelnie do nich przygotować. Dzięki Twojemu przygotowaniu, wspólna praca pójdzie sprawniej, a warsztaty będą miały większą szanse na wypracowanie wartościowych materiałów.

W dialogu chodzi o słuchanie!

Chcemy, żeby spotkania konsultacyjne – warsztaty, odbywały się w duchu dialogu obywatelskiego.

Co to oznacza? 

Dialog nie jest możliwy,  jeśli skupiamy się tylko na przekazaniu swojej opinii. Ważne jest aby przekazywane opinie, argumenty, uwagi powodowały, że wpływamy na siebie nawzajem, kształtujemy albo zmieniamy swój pogląd w toku rozmowy. Najważniejsze z czego korzystamy w dialogu to… słuchanie. Będziemy zapraszać uczestników warsztatów, do tego żeby słuchali się z uwagą i chęcią zrozumienia drugiej strony. 

DOBRA WIARA – konsultacje prowadzone są w duchu dialogu obywatelskiego. Strony słuchają się nawzajem, wykazując wolę zrozumienia odmiennych racji) − to pierwsza z Siedmiu Zasad Konsultacji.
Zasady te stanowią preambułę do regulaminów konsultacji wielu polskich miast. W Krakowie Siedem Zasad Konsultacji zostało wykorzystane do przygotowania, 2018 r. obowiązującej uchwały Rady Miasta Krakowa. Więcej o konsultacjach społecznych w Krakowie możesz przeczytać tutaj.
Będzie to również główna zasada, która będzie nam przyświecała w rozmowach o Wesołej. 

Dodatkowe zasady komunikacji będą proponowane uczestnikom przed spotkaniami. 

Ważne jest żeby zachować dystans fizyczny,
ale nie społeczny!

Ze względu na potrzebę zachowania dystansu związanego z epidemią, nasze spotkania będą odbywały się za pomocą aplikacji Zoom – https://zoom.us/ Pozwoli nam to zachować dystans fizyczny, będąc jednocześnie w relacji społecznej, która jest niezbędna do dobrej pracy warsztatowej nad tak ważnym zagadnieniem jak przyszłość Wesołej.

Rekomendujemy, aby przed tymi spotkaniami poczynić pewne przygotowania:

  • Przygotujmy komputer, który pozwoli na transmisję i odbiór obrazu i głosu – nasze spotkania, podobnie jak te na sali wymagają, tego żebyśmy mogli się widzieć i słyszeć.
  • Spróbujmy połączyć się kilka minut przed spotkaniem, tak aby upewnić się, że połączenie, mikrofon i kamera działa oraz że mamy poprawnie działający link spotkania.
  • W spotkaniu będą mogły wziąć zarejestrowane osoby, które otrzymają od nas link do spotkania. Nie ma konieczności instalowania specjalnego oprogramowania – Zoom otwiera się również w przeglądarce. Bardziej komfortowo jest jednak uczestniczyć w spotkaniu otwartym w zainstalowanej w komputerze aplikacji, którą Zoom proponuje przy pierwszym uruchomieniu. Przewaga aplikacji polega na możliwości zobaczenia wszystkich uczestników, w odróżnieniu od wersji przeglądarkowej, w której widzimy tylko osobę mówiącą.
  • Można uczestniczyć w spotkaniu również za pomocą smartfona, instalując uprzednio aplikację Zoom. W tej formie utrudnieniem będzie pisanie na czacie spotkania, do którego będziemy też zachęcać w trakcie.
  • Jeśli mamy możliwość przygotujmy słuchawki z mikrofonem – to znacznie podniesie komfort uczestniczenia w rozmowie. Wystarczą te słuchawki, które często producenci dołączają do telefonów.
  • Przygotujmy dla siebie wygodne i w miarę możliwości zaciszne miejsce. Można rozważyć co będziemy mieć za plecami, podobno dobrze wypada się na tle książek.
  • Uprzedźmy domowników, że nie będziemy mieli dla nich wystarczająco dużo uwagi, przez czas spotkania. Ale pamiętajmy też, że pracujemy w specyficznych warunkach i że to zupełnie normalne, że jesteśmy w domu czy jakimś innym miejscu, a mimo to na spotkaniu.

Bądź przygotowany(a)!

Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw materiałów, dzięki którym dowiesz się więcej o konsultowanym obszarze, jego uwarunkowaniach, inspiracjach i samych konsultacjach. Im lepiej się z nim zapoznasz, tym bardziej rzeczowa będzie późniejsza dyskusja nad zagospodarowaniem tego obszaru.

Zachęcamy Cię do zapoznania się z:

Warto również, żebyś zapoznał(a) się z zapisem konferencji otwierającej.
Skip to content