Menu Zamknij

Prezydent Jacek Majchrowski o „Porozmawiajmy o Wesołej”

Słowo od Prezydenta

Szanowni Państwo,
w historycznych miastach niezwykle rzadko nadarza się okazja zagospodarowania na nowo ogromnego obszaru w centrum. Nam taka okazja się zdarzyła.

Jesienią 2019 roku Kraków kupił od Szpitala Uniwersyteckiego, który przenosił się do nowej siedziby, ponad 9 ha działkę wraz z nieruchomościami: dawnymi klinikami i budynkami poszpitalnymi. Część z nich została już przejęta przez Agencję Rozwoju Miasta Krakowa, spółkę, której zadaniem jest stworzenie w tym miejscu nowego kwartału miasta, który, mam nadzieję, będzie wizytówką Krakowa, taką jak Rynek czy Kazimierz. Pozostałe zostaną przekazane do końca 2023 roku.

Wesoła, bo tak od lat nazywano tę część miasta, długo funkcjonowała w świadomości mieszkańców Krakowa jako dzielnica szpitalna. Trudno się dziwić, pierwsza lecznica – szpital Św. Łazarza rozpoczął tu swoją działalność jeszcze w XVIII wieku. Większość klinik, w których tworzyła się historia polskiej medycyny, powstała jednak później, na przełomie XIX i XX wieku. Projektowali je najwybitniejsi ówcześni architekci m.in.: Feliks Księżarski, Karol Zaręba, Antoni Łuszczkiewicz czy Józef Sare. O czym warto pamiętać planując nowe życie zabytkowych, poszpitalnych budynków.

W jednym z nich, przy ul. Kopernika 15 swoją siedzibę będzie miała Biblioteka Kraków. Co będzie w pozostałych? To zależy także od Państwa. Wesoła jest bowiem projektem nas wszystkich. Dlatego tak ważną rolę w wymyślaniu jej na nowo odgrywały, odgrywają i będą odgrywać konsultacje społeczne i rozmowy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Wszak miasto jest dobrem wspólnym, a decyzje dotyczące charakteru nowej Wesołej będą miały wpływ na jakość życia wielu mieszkańców.

Skip to content